Зоровий нерв – частина нервової системи організму. Будь-який вплив на органи зору так чи інакше впливають на загальний стан людини. Неправильне освітлення може не тільки згубно вплинути на загальне самопочуття, але і привести до загострення захворювань нервової системи. Якщо ж підібрати світло для закритого приміщення правильно виходячи з потреб, то можна підвищити продуктивність роботи, допомогти заспокоїтися перед сном, пробудити апетит і т.д.

Як освітлення може впливати на організм людини в цілому

Правильне освітлення в будь-якому приміщенні, будь то офіс, квартира, дитяча, робочий кабінет, має забезпечувати рівномірний розподіл світлового потоку. Навіть чітко спрямоване світло не повинно мати окремих променів. При попаданні такого освітлення на сітківку ока можна отримати травму, тимчасове погіршення зору, больові відчуття.

Вчені довели, що більше 90% всієї інформації про навколишній світ людина отримує саме через зір. Результати подальших досліджень показали, що освітлення може впливати на багато процесів організму:

  • імунітет;
  • метаболізм;
  • робота серця і судин;
  • розвиток органів і м’язового каркаса;
  • психічний стан.

Недостатній рівень світла змушує зоровий нерв перенапружуватися, через що весь організм швидше втомлюється. При виборі ламп і світильників потрібно враховувати рівень передачі кольору, рівномірність розподілу світлового потоку, рівень мерехтіння і тепловіддачі. Найоптимальніше світло для зору – природнє. Із завданням створення такого світла відмінно справляються світлодіодні світильники. Сучасні освітлювальні системи можна регулювати як по передачі кольору, так і по інтенсивності світіння.

Штучне світло і його вплив на настрій

Будь-хто звертав увагу на те, як змінюється настрій зі зміною пори року чи погоди. У похмурий день знижується настрій, можна відчувати загальну втому або апатію, низьку продуктивність. В науці таке явище називають “афективним розладом”, яке безпосередньо пов’язане зі зміною освітлення. Чим менше природного світла, тим більше занепокоєння відчуває людина, частіше виникають панічні атаки. Причиною цього є близьке сусідство області мозку, де виникають емоції, з гангліонарними клітинами, які як раз і відповідають за світлове сприйняття.

Як впливає різне світло на настрій:

  • м’яке світло розслабляє і готує організм до сну;
  • яскраве денне світло підвищує продуктивність праці, кращий для організації освітлення в офісах;
  • природне світло ідеально підходить для зору та нервової системи, можна використовувати у вітальні, спальні і дитячих кімнатах;
  • тьмяне світло може провокувати тривогу, як наслідок викликати психічні розлади;
  • мерехтливе світло часто стає провокатором епілептичних припадків навіть у здорових людей.

Для квартири краще вибирати такі системи освітлення, які можна регулювати по інтенсивності і передачі кольору. Зараз все більшою популярністю користуються у покупців LED-профілі. Їх установка дозволяє не тільки створити правильну подачу світла в кімнаті, але і позначити окремі зони, наприклад, частину спальні відгородити від робочого місця. Обрати відповідні LED-профілі можна в компанії “ТІС”, а також замовити дизайнерську систему освітлення, яка стане частиною інтер’єру.

Вплив світла на психоемоційний стан людини

Найкращий варіант для зору – це використання світлодіодних світильників. Лампи розжарювання через високий показник пульсації і низьку світловіддачу однозначно негативно впливають на очі. Ще один важливий фактор освітлення, який впливає на психоемоційний стан – колір світла:

  • фіолетові і сині відтінки можуть пригнічувати і вводити в апатичний стан;
  • помаранчевий провокує підвищення апетиту. Таке світло часто вибирають для кафе і ресторанів;
  • червоний бадьорить, при цьому може впливати на зміну кров’яного тиску;
  • зелений заспокоює і розслабляє, можна встановлювати таке освітлення в спальнях;
  • жовтий тонізує і знімає відчуття втоми;
  • білий – самий наближений до природного освітлення, підвищує працездатність.

Люмінесцентні містять ртуть, крім цього впливають на вироблення мелатоніну, викликаючи відчуття втоми і недосипання. Негативним є і ультрафіолет, який виробляють такі лампи, можуть провокувати утворення ракових клітин. Галогенові лампи можуть стати причиною втоми і розсіювання уваги через стробоскопічний ефект .